מבין ההתלבטויות הרבות בהקמת עסק ( לכאורה ) נחסכת מאתנו השאלה  – האם אני נדרש לשירותי הנהלת חשבונות או שירותי הנהלת חשבונות לעסקים קטנים
הנהלת חשבונות לעסקים קטנים היא כורח מצד אחד ומצד שני היא הדרך היחידה לקבל מידע על מצבו הפיננסי של העסק. גם עסק קטן צריך לבדוק את עצמו לפחות אחת לחודש על ידי בדיקת דוח רווח והפסד. השוואת תכנית עסקית לעומת ביצוע בפועל, מצבת חובות לספקים וחובות לקוחות ועוד'

ההגדרה של עסקים קטנים

1. מנוהל על ידי בעל העסק ללא עובדים שכירים. לכל היותר עוד עד חמישה עובדים.
2. מחזורי פעילות עד כחצי מיליון – מיליון שקל בשנה.
3. אין ניהול תקציב, אין מרווח טעויות.
4. תשומת לב לכל הפרטים הקטנים ביותר על מנת להתמודד בשוק תחרותי ודינמי.
5. היתרונות היחסיים נמוכים היות ועדיין לא נוצרו.
6. אין הגדרת גבולות ברורה. בעל העסק הוא " הכל מכל " – מנהל, קניין, מחסנאי, מנהל מכירות, חשב, מנהל כספים, מנהל שיווק פקיד ובעצם מאייש את כל המשרות הקיימות בעסק.
7. הגדרת מטרות לטווחים קצרים בלבד ללא תכנית עסקית רב שנתית – המטרה " שרוד ".
8. עבודה בעייתית מול הבנק שרואה את העסק כנתון לסיכון ומעמיד אשראי מצומצם מאוד. המצב דומה מול ספקים ונותני שירותים המעמידים בעיה בקבלת אשראי עסקי.
9. החלטות אמוציונליות היות והבעלים הוא היזם, המשקיע, המנהל ובעצם כל הונו מושקע בעסק.

שירותי הנהלת חשבונות לעסקים קטנים

הנגזרת עבור שירותי הנהלת חשבונות לעסקים קטנים

1. הנהלת חשבונות חד צדית ופשוטה.
2. תשומת לב בעל העסק נמוכה מאוד לשירות הניתן היות וכולו שקוע בניהול העסק.
3. השירות הניתן הינו מינימלי וכולל הכנת דוחות לרשויות – מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי, ניכויי עובדים.
4. בעל העסק אמור להבין את כל הדוחות הפיננסיים כאשר הוא לא מגיע מהתחום ועליו לסמוך בעיניים עיוורות על רואה החשבון כי הוא פועל במקסימום היכולת המקצועית על מנת לטפל בענייניו.
5. שכר הטרחה הינו נמוך מאוד ובהתאם לכך גם השירות הניתן.
6. מערכת היחסים מול משרד הנהלת החשבונות הינה מינימלית וכוללת פגישה "חטופה" אחת לחודשיים לצורך מסירת החומר למנהלת החשבונות ותו לא.
7. הדרישה לדוחות ממשרד הנהלת החשבונות לא קיימת ואלו גם לא נשלחים .

כלומר, דווקא בעסק הקטן בו מרווח הטעויות האפשריות שואף לאפס, בעל העסק מקבל את מינימום המידע ממשרד הנהלת החשבונות.

המצב בו אנו מגדירים מצב בו שירותי הנהלת חשבונות לעסקים קטנים שלנו שהינה הנהלת חשבונות לצורכי המדינה והדיווחים בלבד הינה שגוייה בבסיסה וכמו שאמר שמעון פרס " אתה נראה כמו שאתה תופס את עצמך ", תשאף לגדול תהיה בסוף גדול, תתחיל נכון בדרך להיות גדול תוך בניית המערכות העסקיות שלך בצורה נכונה שבסופה תשתלם בגדול.
במידה והנך עסק זעיר התחל בשימוש בתוכנות הפשוטות ביותר לניהול הנהלת חשבונות כמו " חשבונית בקליק " " כספית " " חשבונית אונליין " ועוד'. ההמלצה היא להשתמש בתוכנות אלו כל עוד המחזור על עולה על 200,000 ₪ בשנה.
גדלת מעבר לכך הרי בהתחשב בכך כי שירותי הנהלת חשבונות לעסקים קטנים במאה ה 21 יכולה להתבצע במקום העסק על ידי מנהל חשבונות חיצוני, זאת בעלויות שאינן גבוהות בהרבה מהשירות על ידי משרד חיצוני נותנת עדיפות ברורה לשיטה זאת. השירות ניתן בתוכנת CRM הנותנת אפשרות למחשב את העסק כולו ובעקבות הכנסתה יכול להתחיל הגידול בעסק היות והנתונים כולם זמינים בזמן אמת.

מעבר לשירות הסטנדרטי של הנהלת חשבונות, ניתן להיעזר במנהל החשבונות המקצוען בנושאים רבים נוספים ללא עלות נוספת:

1. עבודה מול הבנק.
2. תמחיר.
3. תקציב.
4. תכנית עסקית " קטנה" לטווחי זמן קטנים.
5. עזרה בניהול עסקים.
6. בניית מערכת גבייה.

ועוד'

ירידת מחירי החומרה, האפשרויות להנהלת חשבונות בתוכנות " ענן ", התוכנות עצמן שהן מאוד יעילות, מאפשרות לבעל העסק לקבל הנהלת חשבונות INHOSE ובמסגרתה גם ייעוץ עסקי לעמוד בקשר ישיר עם מנהל החשבונות ולקבל את כל המידע אותו הוא נדרש לניהול עסקו בצורה המיטבית האפשרית.